ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД РАДІАЦІЇ У РАЗІ АВАРІЇ НА АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ

Дата: 09.09.2022 11:43

За час війни в Україні не раз поставало питання радіаційного забруднення території країни та сусідніх держав через захоплення росіянами атомних електростанцій, порушення технічних регламентів експлуатації цих об’єктів і погрози застосування ядерної зброї. До такого розвитку подій треба бути готовим і тверезо оцінювати ситуацію. В умовах війни важливо розуміти алгоритм дій та якомога швидше захистити організм від впливу радіації.

Основним наслідком радіаційної аварії є радіаційний вплив на людей та радіоактивне забруднення навколишнього середовища. Радіаційне забруднення характеризується великою площею зараження, тривалим збереженням вражаючої дії, труднощами виявлення радіоактивних речовин, які не мають кольору та запаху. Через радіаційний вплив у людини можуть порушуватися життєві функції різних органів, може розвиватися променева хвороба.

Небезпека існує як поблизу місця викиду радіоактивних речовин, так і на більших відстанях. Адже пил може переносити радіоактивні нукліди, формуючи пилову хмару, яка просувається на великі відстані в залежності від метеорологічних умов. Тож треба захищати себе від пилу й радіоактивних опадів. Найбільші частки випадають протягом перших 30-40 хвилин, але більш дрібні частинки залишаються в хмарі. При чому, чим сильніший за потужністю вибух, тим менші за розміром утворюються частинки, і, відповідно, їх більше переноситься вітром.

Що робити при радіаційній аварії?

Найперше - слухайте вказівки органів влади та інших державних органів, які координуватимуть дії на місцях.

Запам’ятайте! Сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів – це сигнал «Увага всім!». Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор (на місцеві канали). Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій.

При оголошенні надзвичайного стану, не поспішайте. Зберігайте спокій та виконуйте наступні дії:

• необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо перебуваєте на вулиці. Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Заберіть всередину домашніх тварин;
  • мінімалізуйте перебування на вулиці;
  • радіоактивне забруднення не передбачає укриття в бомбосховищах (можна бути вдома), але передбачає максимальну герметизацію вікон і всіх щілин у приміщенні;
  • потрібно часто проводити вологе прибирання, щонайменше кожні 4–6 годин, щоб змити весь пил;
  • після офіційного оголошення радіаційної небезпеки не пийте воду із відкритих джерел: колодязів, річок, озер, природних джерел. Колодязі накрийте плівкою або кришками. Для вживання підходить тільки та вода, яка пройшла попередню обробку. Найкраще в разі такої загрози запастися питною водою у герметичних ємностях;
  • на продукти харчування також осідає пил, тому важливо все ретельно мити перед вживанням;
  • підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки;
  • проводити профілактику йодом або вживати радіопротектори варто лише за призначенням лікаря, вдаватися до самолікування категорично заборонено;
  • для самостійної йодної профілактики вживайте йодовану сіль, її багато не з’їси, тож це безпечніше, ніж пити йод.

Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття?

• виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором 2-го класу захисту, не медичною маскою. Респіратор має щільно прилягати, щоб захистити органи дихання;
  • закрийте всі ділянки шкіри;
  • одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички;
  • не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю;
  • після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей та домашніх тварин;
  • прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашій голові. Не тріть і не дряпайте шкіру, аби радіація не потрапила у відкриті рани;
  • якщо можливості прийняти душ немає, вимийте руки з милом під проточною водою, а також обличчя і відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші повіки, вії, вуха;
  • одягніть чистий одяг.

Якщо катастрофа набуде великих масштабів і постане потреба в евакуації, буде офіційне попередження від державних органів. Після цього потрібно слідувати інструкціям і точним вказівкам Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Бережить себе та своїх близьких з повагою Новоукраїнський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області