Ганнівська громада
Кіровоградська область, Новоукраїнський район

Нарис про історію села

Ганнівський край крізь роки історії

ГАННІВКА – село, центр Ганнівської сільської ради, Новоукраїнського району, Кіровоградської області.

Розташоване за 47 км від районного центру і залізничної станції «Новоукраїнка» та за 55 км від м. Кіровограда. За 5 км від села проходить асфальтована дорога до міста Новоукраїнка та міста Кіровограда.

Населення – 620 чоловік.

До Ганнівської сільської ради входять села: Громуха, Юр’ївка, Шутенька, Ганнівка.

Село Ганнівка (Келіповського) виникло в кінці XVIII століття, засноване поміщицею Ганною, розташоване на з’єднанні двох балок Шути і Безіменної. 50 господарств бувших кріпосних селян у 1883 році мали лише 87 десятин землі, в той час як поміщик Келіповський Дмитро Апиолонович мав – 1416 десятин, а поміщик Жуковський Борис Володимирович – 1152 десятини землі.

На час перепису 1883 року у селі не було лікарні та школи. Всього було 45 дворів в яких проживало 241 чоловік. Із усього населення тільки 8 було грамотних чоловік, всі жінки були неграмотні. Жили селяни у жахливих умовах. Відлуння революційних подій 1905 року донеслося в село Ганнівку. Селяни організували бунт – перевертали гарби зі снопами на току поміщика, підпалили стіжки хліба, розкопали греблю ставка і випустили з нього воду.

Жовтнева революція 1917 року принесла велику радість селянам – вони одержали землю.

Перший голова ревкому – Дмитров Іван Федорович. В комуні було декілька комуністів, які входили в Караказелівську первинну партійну організацію, яку очолював Назаренко Семен Гнатович, житель села Ганнівка.

Тяжко було починати будувати нове життя. Все було зруйноване, заважали наскоки різних банд. 2 липня 1919 року на село напала банда Григорьєва, яка обстріляла будинки комунарів з кулеметів та гвинтівок. По-звірячому розправилися бандити з організатором комуни, вбили агронома комуни Михайла Дяченка. Тікаючи від військ Радянської Армії, бандитам вдалося пограбувати селян, але багато ворогів розплатилося і своїм життям. До 20 григоріївців загинуло на території села Ганнівка.

В перші роки Радянської влади головою Ганнівської сільської ради був Величко Степан Олександрович, член партії з 1919 року.

У 1922 році в селі було створено КНС, головою якої був Качуровський Степан Іванович. В 1926 році в селі було створено СОЗ, керівником якого був обраний Таракан Іван Якович.

У 1927 році було створено колгосп «Чесна праця» головою якого теж був Таракан І.Я.. На перших порах в колгоспі було 2 сівалки, 2 жатки та молотарка – соломотряса.

Перед початком Великої Вітчизняної Війни колгосп був економічно міцним господарством, мав 2 комбайни, 5 тракторів та 1 автомашину.

Із серпня 1941 року по березень 1944 року село було окуповане фашистами, які зруйнували у колгоспі ферму, сільський клуб, школу, перетворили магазин в пересельний пункт.

До Німеччини було вивезено 21 чоловік молоді села.

У війні з фашистами загинуло 23 особи, приймали участь 102 особи, 28 осіб за героїзм з фашистами нагороджено орденами та медалями СРСР. Після війни село та колгоспне господарство було відбудовано.

У 1958 році існуючий в селі колгосп «Червоний жовтень» було об’єднано з колгоспом ім. Орджонікідзе села Громухи та колгоспом ім. Горького села Юр’ївки в колгосп ім. XX з’їзду КПРС. Потім господарство було перейменовано в колгосп ім. Дзержинського.

У 1972 році за кошти колгоспу збудували в селі контору, в приміщенні якої знаходилося і відділенні зв’язку. Збудовано їдальню, ФАП, 20 типових тваринницьких приміщень, биткомбінат, АТС, зроблено дорогу з твердим покриттям. Побудували будинок культури на 300 місць, в якому була і сільська бібліотека. До 1964 року бібліотека знаходилася в приміщенні житлового будинку. Бібліотекарем працював Маніцький Василь Іванович. 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь