Заходи захисту при аваріях з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин

Дата: 21.04.2022 16:26

Заходи захисту при аваріях з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин

Зони хімічного зараження при аваріях з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин (НХР) можуть мати довжину від десятків метрів до десятків кілометрів. Це буде залежати від кількості розлитої НХР, її виду, умов зберігання, а також від швидкості вітру і вертикальної стійкості повітря. Дуже важливо враховувати напрямок вітру, який може бути від 0° до 360°.

У зв'язку з цим у Плані реагування на надзвичайні ситуації повинно бути кілька варіантів відселення (евакуації), в залежності від напрямку вітру. Маршрути евакуації вибирають в напрямку, перпендикулярному до розповсюдження хмари НХР. Розміщення евакуйованих планується в населених пунктах, що знаходяться за межею зони хімічного зараження, у будинках житлового сектору. В теплу погоду для розміщення евакуйованих використовують намети.

Відстань евакуації залежить від масштабу аварії, і, як правило, не перевищує 15 км. від зони хімічного зараження.

З отриманням розпорядження (сигналу) про проведення евакуації керівники центральних органів виконавчої влади, голови обласних, районних, міських державних адміністрацій, керівники об’єктів, організовують оповіщення населення (працівників) відповідних адміністративних територій, об’єктів про початок евакуації.

При плануванні евакуації враховують:

• небезпечні концентрації НХР, які можуть зберігатися від кількох годин до кількох діб;

• особливості розповсюдження НХР.

У зв'язку із швидким розповсюдженням хмари НХР збірні евакопункти не розгортаються.

На забрудненій отруйними речовинами території необхідно скористатися засобами індивідуального захисту органів дихання та шкіри.

Пересуватися треба швидко, але не бігти і не підіймати пил. По можливості слід уникати пересування балками та заглибинами, проходити через луки та болота. В цих місцях можливе довге зберігання парів отруйних речовин.

В містах пари отруйних речовин можуть довго затримуватися в парках, під’їздах та на горищах будівель.

Після виходу з осередку зараження сильнодіючими отруйними речовинами треба як найшвидше провести повну санітарну обробку. Безпечним способом зняти одяг, залишити його зовні. Прийняти душ з миючими засобами. При неможливості, здійснити обтирання. Перевдягнутись у чистий одяг.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області