Охорона медоносних бджіл від хімічного токсикозу

Дата: 15.04.2022 15:16

Бджоляру з метою охорони медоносних бджіл від хімічного токсикозу необхідно:

Виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва відповідно до

Законом України «Про бджільництво» від 22.02.2000р. № 1492 –III (зі змінами);

Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини «Про затвердження Інструкції щодо попередження і ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» від 30.01.2001р. № 9, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.02.2001р. за               № 131/5322;

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарстваУкраїни № 338 від 19.02.2021 р. «Про деякі питання у сфері бджільництва» зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.03.2021 р. за № 280/35902;

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України                             від 16 лютого 2016 року № 39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам», зареєстрованого в Міністерстві юстиції 12 березня 2016 року за № 382/28512 (зі змінами і доповненнями внесеними наказом Міністерства економіки України від 21 січня 2022 року № 142-22).

Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно ст.15 Закону України «Пробджільництво»

При зміні назви чи адреси пасіки проінформувати про це районне (міське) управління Держпродспоживслужби протягом 10 днів. (Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарстваУкраїни № 338 від 19.02.2021 р. «Про деякі питання у сфері бджільництва» зареєстрованим в Міністерстві юстиції України  04.03.2021 р. за № 280/35902).

При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3-5 км від місць проведення наземного обприскування.

Основні причини хімічного токсикозу бджіл:

Некваліфіковане використання пестицидів для боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур;

Промислові викиди різних підприємств, відсутність на пасіках відповідного обладнання для ізоляції бджіл; несвоєчасна перевезення бджіл в безпечне місце;

Використання забрудненого солями цукру корми (сольовий токсикоз);

Несвоєчасне інформування бджолярів про заплановані обробках пестицидами сільськогосподарських культур.

Рекомендації лікування бджіл при отруєннях:

Гнізда сімей, які втратили багато льотних бджіл, скорочують відповідно до їх силою і витягають, перш за все, медові і пергові рамки, особливо з свіжепринесенним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом, не обсіженні бджолами;

Сім'ї бджіл забезпечують водою, наливаючи її в стільники, і підгодовують рідким цукровим сиропом (1:1) протягом 3-4 днів;

Звільнені вулики промивають 5% розчином лугу, потім чистою водою і пропалють паяльною лампою.

Профілактика отруєння бджіл

Для профілактики отруєння бджіл не допускають обробки квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Перед обробкою перевозять пасіку на 5-7 км від цього місця і повертають через 14 діб після закінчення обробки, або ізолюють бджіл у вуликах.

Для підвищення стійкості бджолосімей до отруєнь і захворювання слід: утримувати на пасіці тільки сильні бджолосім'ї з необхідною кількістю меду і перги; на пасіці мають бути бджоли однієї породи, адаптованої до кліматичних і медозбірних умов даної місцевості; забезпечувати бджіл хорошим медозбором, який підвищує їх стійкість до захворювань; розміщувати пасіки на піднесених місцевостях і добре провітрюваних сонячних ділянках; утримувати родини у відремонтованих вуликах, забезпечувати питною водою.

Новоукраїнський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області