Увага! Обережно бджоли

Дата: 29.06.2021 08:39

Укуси бджіл, ос та інших перетинчастокрилих комах, викликають неприємні відчуття, біль, свербіння, набряк, а так само можуть спровокувати важку алергічну реакцію, яка нерідко закінчується трагічно.

За даними статистики число смертей від укусів бджіл у 3 рази більше ніж від укусів гримучих змій.

Для людини смертельна доза дорівнює близько 500-1000 ужалень бджіл.

Однак часом навіть один укус здатний викликати смертельну алергічну реакцію.

Незважаючи на те факт, що є відмінність в компонентному складі отрути, бджоли, оси і шершня симптоми, що виникають після укусу подібні.

Ступінь тяжкості симптомів залежить від числа укусів (доза отрути), місця укусу та індивідуальної чутливості організму до отрути.

1-2 ужалення зазвичай викликають тільки місцеву реакцію.

Симптоми місцевої реакції

• Пекуча біль

• Поява блідого щільного узвишшя над поверхнею шкіри (папула), яке оточене поясом набряку і почервоніння різної протяжності

• Укус в область обличчя, шиї супроводжується більш вираженим набряком, а також запалення поруч розташованих лімфатичних вузлів, виникають болі, на всьому протязі набряку і в лімфатичних вузлах.

• Укус в очі протікає особливо важко, виникають сильні болі, запалюється слизова оболонка ока, відбувається запалення повіка, можливий розвиток запалення всіх тканин і оболонок ока (панофтальмит).

Все це супроводжується сильною сльозотечею, закриттям очної щілини, можливі слизисто-гнійні виділення, руйнування склери.

• Укуси в слизові рота, піднебіння, губів. Набряк, який виникає при такому укусі може бути настільки вираженим, що утруднить дихання або навіть викличе смерть від задухи.

Найчастіше укуси в рот, губи виникають під час прийняття їжі, особливо коли бджола, оса чи шершень потрапляють у варення або інші солодощі.

Набряк і почервоніння в середньому триматися від 1-5 днів.

На обличчі, шиї, в області очей, може зберігатися до 8 днів.

Загальні симптоми при інтоксикації отрутами бджіл, ос, шершнів:

Стан інтоксикації зазвичай виникає при множинних укусах.

• Озноб

• Підвищення температури

• Запаморочення

• Головний біль

• Почастішання серцебиття

• Біль в серці

• Задишка

• Іноді, нудота, блювота, непритомність.

• При укусах бджіл так само відбувається: руйнування еритроцитів, зниження артеріального тиску, виникнення судом, можливий розвиток паралічу.

Смерть від укусів ос або шершнів спостерігається вкрай рідко і відбувається в результаті зупинки серця або задухи.

Алергічна реакція - це надмірна відповідь імунної системи організму на потрапляння чужорідної речовини.

Симптоми алергічної реакції та симптоми інтоксикації отрутою бджіл мають схожий характер.

Однак важкі наслідки, викликані множинними укусами бджіл, можуть бути викликані лише одним укусом при розвитку загальної алергічної реакції.

Таким чином, для розвитку важкої алергічної реакції часом досить лише одного укусу.

При укусі бджіл можуть зустрічатися алергічні реакції різного типу від звичайної кропив'янки до анафілактичного шоку.

Алергічні реакції спостерігаються в 0,5-2% випадків. смертельний випадок від укусів бджіл частіше пов'язаний із зупинкою роботи дихального центру.

1. Позбавтеся від жала. Важливо! Яд видавлювати не варто, так як можна занести інфекцію.

2. Тепер, коли жала немає, необхідно перешкодити поширенню отрути в організмі, а також не допустити алергічної реакції.

- Якомога більше пити.

- На місце набряку покласти грілку з холодною водою або мокрий рушник, що сповільнить всмоктування отрути;

- Намочіть тканину розчином харчової соди (1 ч. л. на 1 склянку води) і залиште на хворому місці на 15-20 хвилин.

- Алергічна реакція запобігає прийомом антигістамінних засобів

3. Для зняття болю і набряку

- До місця укусу прикласти холодний компрес або замотаний у тканину лід, мінімум на 30 хв.

- Помазати рану Псило-бальзамом або гелем "Феністил";

- Прикласти до місця укусу змочену водою таблетку Валідолу;

Важливо!

Алкоголь протипоказаний, тому що він призводить до посилення набряків.

Важливо!

Людям, у яких є алергія на укуси комах в літній період рекомендується завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого алергічним захворюванням.

У паспорті вказані ПІБ власника, його вік, домашня адреса, телефон, діагноз, телефон алергологічного кабінету, де спостерігається хворий, і ті невідкладні заходи, які треба вжити в разі укусу перетинчастокрилих.

Крім паспорта, бажано мати при собі шприц і набір медикаментів, перерахованих в паспорті.

У разі настання анафілактичного шоку потрібно негайно викликати "Швидку" або доставити потерпілого до медичного закладу.

Корисні властивості бджолиної отрути

Бджолина отрута:

• підвищує загальний тонус організму і працездатність;

• підвищує гемоглобін;

• знижує рівень холестерину;

• знижує в'язкість і згортання крові;

• підвищує сечовиділення;

• збільшує приплив крові до хворого органу;

• покращує сон і апетит.