Тепловий удар

Дата: 18.06.2021 14:34

Аномальна спека б'є історичні рекорди, термометри сягнули навіть 30-градусної позначки. Але, на жаль, у деяких людей високий температурний режим може бути причиною теплового удару.

Тепловий удар – виникає в результаті сильного перегріву організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі в організмі. Тепловий удар може відбутися не тільки на пляжі в жарку погоду, але і в лазні чи сауні, при роботі в жарких приміщеннях, в автомобілі.

Перегрів гірше переноситься літніми людьми тому, що природна терморегуляція організму вже слабка і у дітей тому, що – ще недосконала. У групі ризику також перебувають люди, які страждають хронічними захворюваннями – гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, люди з надмірною вагою.

Ознаки теплового удару

Почервоніння шкіри тіла.

Задишка.

Слабкість.

Нудота, блювота.

Запаморочення, потемніння в очах, зорові галюцинації (мигтіння перед очима, відчуття руху сторонніх предметів, повзання мурашок перед очима).

Частий і слабкий пульс.

Шкіра стає більш гарячою і сухою.

М'язові спазми і біль.

Прискорене дихання.

У важких випадках - галюцинації, судоми, мимовільне сечовипускання і дефекація, втрата свідомості.

Порушення або повна відсутність сну.

Допомога при тепловому ударі

При перших ознаках теплового удару слід викликати лікаря. До його приїзду основне завдання - забезпечити охолодження організму.

Якщо потерпілий відчуває нудоту, слабкість - йому слід прийняти горизонтальне положення, лежачи на спині в прохолодному місці. Однак при блювоті хворому необхідно надати таке положення, щоб уникнути захлинання ним блювотними масами.

Прикладіть на лоб і під потилицю холодні компреси.

Забезпечте приплив свіжого повітря.

По можливості обливайте тіло прохолодною (18-20° C) водою, можна навіть прийняти прохолодну ванну.

Якщо потерпілий починає втрачати свідомість, то слід дати йому вдихнути пари нашатирного спирту.

Якщо у вас немає можливості викликати невідкладну медичну допомогу, слід зробити наступне:

якщо ви перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть в прохолодне, бажано кондиціоноване приміщення;

зніміть тісний одяг, розв'яжіть краватку, зніміть взуття;

якщо є можливість, оберніться вологим простирадлом або ввімкніть вентилятор, прийміть прохолодний душ або ванну. Так само, для зниження температури тіла можна прикласти до області шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом.

рекомендується випити 1 літр води з додаванням 2 чайних ложок солі;

У жодному випадку не пийте алкогольні напої і напої з високим вмістом кофеїну (чай, кава), оскільки вони порушують терморегуляцію організму

Профілактика теплового удару

Уникайте фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця з 11.00 до 16.00.

Захищайтесь від сонця, надівши головний убір, або використовуйте парасольку.

Носіть одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон).

Не перебувайте на сонці в період його підвищеної активності.

Пийте велику кількість рідини (1,5 – 2 л на день), добре втамовують спрагу морс, квас і особливо гарячий чай.

Відкривайте вікна, використовуйте вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях.

Уникайте переїдання.

Не рекомендується вживати алкоголь.

Бережіть себе!!!